Renowacja organów wrzesień 2022 r.

W naszym kościele trwają prace związane z przebudową, konserwacją i reintonacją organów. We wrześniu 2022r. zostały przeprowadzone przez przedstawicieli Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej oględziny postępu robót. W wyniku oględzin podpisano z wykonawcą prac aneks do umowy dotyczący konieczności wykonania dodatkowych czynności polegających na:

–   zakupie i instalacji brakujących magnesów traktury gry,

–   zakupie nowych uszczelniaczy dla sekcji 3 manuału i pedału,

–   wzmocnieniu konstrukcji nośnej wiatrownic.

Ponadto komisja zaleciła realizacji następujących czynności:

• wykonanie dźwiękoszczelnej obudowy dmuchawy,
  • opakowanie obciążników papierem,
  • gruntowne oczyszczenie wszystkich miejsc zakurzonych i zabrudzonych,
  • renowację elementów stołu gry z właściwym zabezpieczeniem powłok stolarskich, oraz restaurację nakładek chromatycznych i diatonicznych klawiatury pedałowej,
  • wymianę oskórowania szpuntów w piszczałkach drewnianych,
  • oczyszczenie miejsc klejenia i wymianę pogiętych konduktów,
  • uszczelnienie systemu powietrznego (wiatrownic),
  • pełną restaurację piszczałek metalowych,
  • przeprowadzenie intonacji z zachowaniem wysokości stroju umożliwiającym grę z instrumentami solowymi.

Załączone zdjęcia pokazują wykonanie części wyliczonych zadań. Pozostałe punkty powyższego wykazu są w trakcie realizacji.