Salwatorska Wspólnota Rodzin na rekolekcjach

Od kilku tygodni przy naszej parafii zaczęła swoją działalność Wspólnota Rodzin Rodzinnie na Salwatorze.Powstała ona jakoś „naturalnie”, z potrzeby bycia razem i pragnienia dzielenia się swoim doświadczeniem Pana Boga. Gromadzimy się przez większą część roku na niedzielnej MSZY RODZINNEJ o godz. 10.30 w naszej świątyni, w czasie której głoszone są kazania skierowane do dzieci oraz dorosłych. Nasza wspólnota jest otwarta na każdą i każdego. Wspólnie się formujemy, wyruszamy na wycieczki i wyjazdy, a przede wszystkim w miłości zbliżamy się do Pana Boga i uczymy się kochać siebie wzajemnie.

 

Weekendowe rekolekcje dla rodzin    

Piątkowe popołudnie 6. Kwietnia 2019 r. – w końcu nadszedł czas długo oczekiwanego wyjazdu Wspólnoty Rodzin Rodzinnie na Salwatorze działającej przy Parafii Najświętszego Salwatora. Ksiądz Andrzej, siostry Benedykta i Alicja oraz 18 rodzin (w sumie 84 osoby) wyruszyło w stronę Tatr. Cel – wspólne rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym Księży Marianów w Rzepiskach.

Szczęśliwcy, którzy znaleźli sposób na krakowskie korki (lub po prostu szybciej uporali się z pracą) spotkali się już o godz. 17 na miejscu, by śpiewająco przygotować się do pierwszej wspólnej Eucharystii.Już tego wieczoru rodzice mogli uczestniczyć w pierwszej konferencji, poruszającej temat trudności w małżeństwie i działania uzdrawiającej mocy Jezusa Moc w słabości. Dzieci natomiast znalazły się pod troskliwą opieką Sióstr oraz Animatorów: Madzi, Kasi, Agnieszki i Mateusza.

Zanim rozeszliśmy się do przytulnych pokoików, i zanim dzieci ukryły się na piętrowych łóżkach spotkaliśmy się w Auli ośrodka na wspólnej modlitwie.Każdy dzień rekolekcji miał patrona (patronów). W piątek naszym patronem była Święta Joanna Beretta Molla. Siostra Benedykta przybliżyła nam jej sylwetkę – współczesny dobry obraz żony i matki: Jaką jestem żoną/jakim jestem mężem? Co jest celem naszego życia? .. Po wysłuchaniu inspirującego życiorysu św. Joanny, te i inne rozważania mogliśmy podjąć w czasie wieczornej modlitwy.

Patronami Soboty byli kanonizowani małżonkowie, Święta Zelia i Ludwik Martin. W tym dniu modliliśmy się o to, abyśmy jak oni potrafili tworzyć w codzienności święte małżeństwa ze świętymi dziećmi.Po Jutrzni i wspólnym śniadaniu udaliśmy się na Eucharystię do pobliskiego Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Cała grupa wzięła udział we Mszy Świętej celebrowanej przez Księdza Andrzeja, śpiewem Salwatorskiej Scholii Dziecięcej przy akompaniamencie utalentowanych rodziców J.

Po Mszy Świętej rodzice pozostali na konferencji, a dzieci udały się do ośrodka i tam oddały się zabawie.Ksiądz Andrzej mówił o tym, co to znaczy być rodzicem w biblijnej perspektywie. Podkreślił, że należy uwierzyć, że jesteśmy najlepszymi rodzicami dla swoich dzieci. Zachęcał by modlić się za swoje dzieci – i zaznaczył, że może się zdarzyć, iż nie będzie nam dane zobaczyć efektu tych modlitw „za naszego życia”, ale Bóg je wykorzysta w odpowiednim momencie i „coś co było słabością, stanie się mocą naszego dziecka”.

W sobotę jeszcze wiele się działo J. Po Konferencji uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez panią Marię z Fundacji JMJ Radosny Rodzic. Pracując w grupach budowaliśmy „stół mądrości”, na którym znalazły się wartości mogące posłużyć, jako kierunkowskaz w życiu rodziny. Zastanawialiśmy się jak budować dobre relacji z dziećmi, jak wychować je w atmosferze szacunku i pomagać w rozwijaniu odpowiedzialności za siebie i innych. Nasi milusińscy, również w grupach warsztatowych rozwijali swoje spojrzenie na relacje.

Po obiedzie nadszedł czas na rodzinną grę terenową. Mieliśmy okazję się dotlenić i sprawdzić w różnych konkurencjach sportowych. Nad sprawną organizacją czuwała miejscowa młodzież – bardzo dziękujemy!

Ok. godz. 16 przeżywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej odzwierciedlały trudne doświadczenia małżeństw i rodzin. Nie zabrakło wyzwań dla organizatorów, gdyż jedno z dzieci postanowiło ukryć tekst rozważań do stacji IV..J. Dzień zakończyliśmy Adoracją Najświętszego Sakramentu podczas której ksiądz Andrzej błogosławił rodziny, a następnie był moment na uwielbienie prowadzone przez pana Filipa i zespół muzyczny, kto tego pragnął mógł skorzystać ze spowiedzi lub indywidualnej rozmowy z kapłanem.Ilość aktywności i wrażeń sprawiła, że szybko zapanowała cisza nocna. Wybawione dzieci i szczęśliwi rodzice szybko zapadli w sen…

W niedzielny poranek przywitało nas słońce i wspaniała panorama Tatr… Niedziela była ostatnim dniem naszego wielkopostnego, weekendowego, rodzinnego wyjazdu z Bogiem.W tym dniu patronowała nam Święta Rodzina. Siostra Benedykta podkreśliła, że „każda rodzina jest oryginalnym zamysłem Boga, który chce prowadzić człowieka drogą duchowego wzrastania, aż do osiągnięcia prawdziwego szczęścia.”

Podczas niedzielnego kazania Ksiądz Andrzej przeprowadził eksperyment chemiczny, by zilustrować w jaki sposób w sakramencie pokuty zostaje oczyszczona nasz dusza. Natomiast przed wyjazdem na wszystkich czekała niespodzianka –zaprezentowane zostały plany dotyczące formacji dla rodzin w ramach nasze nie tak dawno powstałej wspólnoty.

Następnie nadszedł czas na wspólny obiad, podziękowania, ostatnie rozmowy…Zaopatrzeni w pozytywną energię, świadomi co wspaniałego czeka nas w Parafii Najświętszego Salwatora w niedalekiej przyszłości, zdołaliśmy zapakować pociechy do samochodów i ruszyliśmy do domów. Tradycyjnie, pojawiło się pytanie o kolejny wspólny wyjazd…

Dziękujemy za spotkanie z Panem Bogiem w sprzyjającej dla tego spotkania przestrzeni. Dziękujemy za spotkanie z innymi rodzinami, które także chcą swoje życie powierzyć Bożej opiece.

 

Co dalej?

            Ktoś zapyta, jakie plany macie dalej? Przede wszystkim w najbliższym czasie pragniemy, aby jak najwięcej rodzin z naszej parafii dowiedziało się o istnieniu naszej wspólnoty. Oprócz uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii o 10.30, spotykamy się po niej na Agapie(kawa, herbata i coś słodkiego). Czas ten wykorzystujemy na wspólne rozmowy i zawiązywanie znajomości, natomiast dzieci biorą udział w zorganizowanej zabawie. W najbliższym czasie planujemy zorganizować majówki przy kapliczkach z tereny naszej parafii we wszystkie soboty maja o godz. 19.00 (więcej informacji w następnych numerach Tygodnika Salwatorskiego). Od września natomiast rozpoczniemy comiesięczne spotkania formacyjne w czasie których będziemy uczestniczyć w warsztatach dla dzieci i rodziców, Eucharystii oraz Uwielbieniu.

Wszystkich zachęcamy dośledzenia naszej strony internetowej: rodzinnienasalwatorze.pl oraz odszukania nas na facebook’u.

 

Zrelacjonowała: Jadwiga Czechanowska