Renowacja zakończona

Dobiegły końca, rozpoczęte w kwietniu, prace konserwatorskie malowideł, późnogotyckiej polichromii ściennej, na wschodniej i północnej ścianie, w prezbiterium naszego kościoła Najświętszego Salwatora.

Znajdujące się na ścianach prezbiterium sceny Ukrzyżowania i Rozmnożenia Chleba, których powstanie datuje się na początek XVI wieku są unikalnym zabytkiem.

„Program prac konserwatorskich, dotyczących malowideł ściennych na wschodniej, północnej i południowej ścianie prezbiterium w kościele Najświętszego Salwatora w Krakowie” został opracowany przez mgr Martę Żurowską. Po za autorką w pracach uczestniczyli konserwatorzy: Maria Sokół-Augustyńska, Mieczysława Orkisz, Małgorzata Sulikowska, Urszula Wójcik, Krescenty Grzegorz Głazik i Marcin Strojnowski.

Prace zespołu były przedmiotem zainteresowania Komisji Konserwatorskiej złożonej z przedstawicieli: Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego(Elżbieta Olko), Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków(Halina Rojkowska-Tasak, Elżbieta Wyszyńska) i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa(Irena Palca, Barbara Kleszczyńska, Mikołaj Kornecki) oraz Parafii

(ks. Proboszcz Stanisław Sudoł, Dorota Jasińska, Andrzej Skrzyński), którzy spotykali się śledząc postępy prac. Warto zaznaczyć, że w większości spotkań Komisji uczestniczył nestor polskich konserwatorów prof. Władysław Zalewski- członek SKOZK od 1978 roku.

 

zdj. Andrzej Skrzyński