Pielgrzymka do Częstochowy 20.10.2022r.

Parafialna Pielgrzymka na Jasną Górę

W czwartek 20. 10 2022 rano  z naszej parafii pod przewodnictwem ks. Proboszcza  Stanisława Sudoła  wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Częstochowy.

W drodze na Jasną Górę odmówiliśmy modlitwę różańcową w intencji nas samych, naszych rodzin, parafian, a przede wszystkim o w intencji pokoju na świecie i w Ukrainie.

O godz. 11.00 w Kaplicy z Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez naszego proboszcza i opiekuna oraz wielu innych kapłanów. We Mszy św. brali udział pątnicy z całej Polski, między innymi maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Zmartwychwstanek z Poznania, którzy zadbali o oprawę muzyczną. Po zakończeniu Mszy św. mieliśmy czas wolny na osobistą modlitwę i zwiedzanie Sanktuarium. Przede wszystkim skierowaliśmy się do Bazyliki Jasnogórskiej, w której przyciąga uwagę ołtarz główny. Jego budowę ukończono w 1728 roku. Autorzy projektu tego ołtarza stworzyli w prezbiterium jasnogórskiej świątyni kompozycję z potężnymi kolumnami, nad którymi wybucha promienista gloria. W dole stoją posągi czterech Ewangelistów, a nad ich głowami dokonuje się Cud Wniebowzięcia Maryi, nad którą wśród obłoków czeka już Trójca Święta. Wielu z nas wypełniło czas na adoracji Pana Jezusa w Kaplicy Pojednania.

Stało się już tradycją, że pielgrzymując na Jasną Górę odprawiamy na Wałach Jasnogórskich nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Medytacja Męki Pańskiej dostarczyła również przeżyć estetycznych, bowiem w tle każdej z 14 monumentalnych stacji kolorami polskiej złotej jesieni zabarwił się klasztorny ogród, powstały na początku XX wieku w miejscu fos dawnej fortyfikacji jasnogórskiej, gdzie na granitowych postumentach (zaprojektowanych przez Stefana Szyllera) w latach 1900-1913 ustawiono wykonane z brązu sceny pasyjne autorstwa Piusa Welońskiego (jego dziełem jest m.in. tablica upamiętniająca Odsiecz Wiedeńską na murze krakowskiej Bazyliki Mariackiej) i współpracowników.

Na koniec naszego pobytu udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II na wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Ubogaceni duchowo, szczęśliwi o godz. 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów.

Krystyna Derwisz

fot. Jacek Zduń