Renowacja organów stan na czerwiec 2022 r.

Przebudowa, konserwacja i reintonacja organów, część 1

13 lipca 2021 roku została podpisana umowa pomiędzy Parafią Rzymskokatolicką pw. Najświętszego Salwatora w Krakowie a Firmą Intonacja Organów Maciej Sztuba, której przedmiotem jest przebudowa, konserwacja i reintonizacja organów firmy Truszczyński, znajdujących się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Augustyna, przy ul. Kościuszki 88 w Krakowie. Umowa jest w realizacji.

Po podpisaniu umowy zostały zakupione prawie wszystkie części potrzebne do przeprowadzenia remontu i przebudowy organów (materiały, dmuchawa oraz nowy komputer ). W kwietniu 2022 r. organy zostały częściowo rozebrane, unieruchomiono sekcje 1 oraz 2 manuału, które do tej pory były sterowane mechanicznie (siła palców otwierała zawory dostarczające powietrze do piszczałek). Został zdemontowany cały system listewek kątowników dźwigni, wałków skrętnych, który ten ruch przenosił.

Czynne zostały tylko klawiatura 3 manuału oraz klawiatura nożna (były są one sterowane elektrycznie).

Po zdemontowaniu tych elementów nastąpiły pomiary i wykonano nowe drewniane kanały powietrzne (30 metrów kanałów) oraz zbudowano nowy miech. W maju 2022 r. organy zostały całkowicie unieruchomione, zdemontowano cały system powietrzny (kartonowe kanały) oraz zdemontowano klawiatury. Wszystkie klawiatury zostały zmodernizowane pod nowy komputer. Od teraz impulsy elektryczne prowadzące od klawiszy poprzez światłowód będą otwierały zawory doprowadzające powietrze do piszczałek. Następny etap prac to uruchomienie nowego systemu powietrznego (3 miechy, 2 dmuchawy i drewniane kanały) oraz nowego komputera (jest on używany w największych organach świata).

W naszej świątyni trwa remont i konserwacja naszych organów, które służą w czasie liturgii. Szczegóły dostępne są w Miesięczniku Salwatorskim i na stronie internetowej naszej parafii.

Prosimy o wsparcie tej inwestycji modlitwą i w miarę możliwości dodatkowymi ofiarami w kopertach z napisem „Ofiara na organy„. lub na konto parafii (nr konta Parafii PKO Bank Polski S.A. 30 1020 2892 0000 5402 0490 7434) z tytułem wpłaty – „Darowizna na remont i konserwację organów„. W miesiącu czerwcu zebraliśmy na ten cel 15800,00 zł.

Bóg Zapłać

fot: Konrad Dybczak