Wielkopostne Dni Skupienia dla rodzin

W tym roku przeżywamy w naszej diecezji peregrynację Ikony św. Rodziny. Z tej okazji tematem Wielkopostnego weekendowego skupienia, na którym spotkała się wspólnota „Rodzinnie na Salwatorze” była właśnie postawa, wzór i towarzyszenie naszym rodzinom Świętej Rodziny.  Spotkaliśmy się w Rzepiskach, a rekolekcje poprowadził dla nas ks. Marcin Rozmus, który jest duszpasterzem tejże wspólnoty.

Rozpoczęliśmy piątkowego wieczoru, kiedy to już po zmroku usiedliśmy razem do kolacji, poznaliśmy się i zawiązaliśmy wspólnotę. Uzmysłowiliśmy sobie cel, w jakim się zgromadziliśmy, ustaliliśmy wspólne zasady tak, aby dobrze nam się razem żyło, a ze spędzonego czasu było jak najwięcej owoców. Była to także czas, kiedy dzieci poznały animatorów, a animatorzy dzieci. W ramach wieczornej modlitwy uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez jedną z rodzin – w jej prowadzenie włączyli się rodzice oraz nasi najmłodsi uczestnicy. Tego wieczoru rodziców czekała jeszcze konferencja ks. Marcina, w której usłyszeli, że każda rodzina pisze ikonę swojego życia, którą inni ludzi mogą odczytywać. Dzieci natomiast spędziły ten czas pod opieką sióstr i animatorów, którzy poprzez przygotowane zabawy starali się z nimi zapoznać. Pełni wrażeń, ale też zmęczeni po podróży i całym tygodniu udaliśmy się do swoich pokoi, aby przez noc zregenerować siły na kolejny dzień.

W sobotni poranek obudził nas tupot małych stópek na korytarzu, nasi najmłodsi wcześnie rozpoczęli dzień. Jedni przewracali się z boku na bok, inni powoli budzili się do życia i nowego dnia. O godzinie 7.30 już w komplecie zgromadziliśmy się na auli, aby dzień rozpocząć prośbą o błogosławieństwo. Następnie zjedliśmy pyszne śniadanko, aby fizycznie umocnić się na budowanie ducha. Przed południem wzięliśmy udział w bloku warsztatowym. Rodzice uczestniczyli w warsztatach o komunikacji rodziców z dziećmi. Dzieci wspólnie pomodliły się podczas adoracji ofiarowując Panu Jezusowi rysunki swoich rodzin, wykonały własne ikony Świętej Rodziny, które później zabrały do swoich domów oraz wzięły udział w spotkaniach w małych grupach, w których zastanawiały się nad cechami i postawami Świętej Rodziny, które możemy naśladować w naszych domowych wspólnotach. Popołudnie wypełnione było czasem, który rodziny spędzały razem – ostatnie w tym roku zimowe sanki, spacer po okolicy, planszówki – to tylko kilka sposobów w który uczestnicy spędzili wolny czas.

O 17.00 spotkaliśmy się w kościele na najważniejszym punkcie – Eucharystii, która była źródłem i szczytem naszego dnia. Wcześniej odpowiednio się do niej przygotowaliśmy poprzez próbę śpiewu, podjęcie posług, była także możliwość spowiedzi. Dzień zwieńczyliśmy znów w podziale na dwie części – rodzice długo trwali w modlitwie przed Panem, dzieci z animatorami uczestniczyły w wieczorze filmowym. Ten dzień był bardzo długi i owocny – dużo dobrych refleksji, czasu na rozmowy, chwilę wyciszenia i modlitwy…

Niedziela była ostatnim dniem naszego wielkopostnego skupienia. Poranek rozpoczęliśmy od stanięcia przed Panem – podziękowania za to, co już było i zawierzenia tego, co nas czekało. Była też konferencja dla rodziców w trakcie której dzieci spędzały czas z animatorami. Pełni pomysłów, Ducha, miłości zapakowaliśmy nasze walizki, do których włożyliśmy także wszystko to, co przez ten czas przeżyliśmy. Rekolekcje zakończyliśmy niedzielnym rosołem i wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Niech czas, który przeżyliśmy wydaje w naszym życiu wielkie i dobre owoce!

Kasia Popadiak

rodzinnienasalwatorze.pl