Dróżki w Kalwarii 02.04.2022r.

Z PIELGRZYMKĄ NA DRÓŻKACH PANA JEZUSA

Kalwaria Zebrzydowska  jest szczególnym miejscem nie tylko na szlaku najcenniejszych polskich zabytków, lecz nade wszystko jest to najbliższa nam okolica, związana nierozerwalnie z tajemnicą męczeństwa naszego Zbawiciela, na wzór nabożeństw odprawianych w Jerozolimie.

Stało się już parafialną tradycją, że w Wielkim Poście, tuż przed rekolekcjami, możemy osobiście – kto ma taką intencję  i potrzebę serca – podążać Dróżkami, rozważając kolejne etapy męki Chrystusa.

W tym roku 2022, 2 kwietnia w sobotę w nieco chłodny poranek, a nawet w zimowej scenerii, zgromadziliśmy się (po indywidualnym dotarciu do Sanktuarium z przyjaciółmi prywatnymi samochodami lub autobusami)  w kaplicy i rozpoczęła się Msza Święta o godzinie 10 celebrowana przez naszego księdza proboszcza przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Po Mszy Świętej i chwilowym odpoczynku, gdy mogliśmy w kawiarni zakosztować słynnych kremówek papieskich,  tuż przed południem rozpoczęliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w którym rozważania stacji Męki Pańskiej, odnosiły się także do aktualnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Powagi tym rozmyślaniom dodały również znicze zapalane i zostawiane przez naszych pielgrzymów na progach kapliczek. Na zakończenie otrzymaliśmy błogosławieństwo i trochę zmęczeni, ale uduchowieni wracaliśmy do domów.

Ostatnie wydarzenia, związane z trwającą wciąż pandemią, wojna u najbliższych  sąsiadów, własne niepokoje o losy rodziny i dalszej przyszłości, to wszystko mogliśmy  złożyć  z ufnością u stóp kochającej Matki i Jej Syna bo tylko tak chrześcijanie winni odnosić się do czasem trudnych doświadczeń.

Zawsze szukajmy wsparcia i powierzajmy z ufnością swoje sprawy w najlepsze ręce Boga Ojca, Matki Zbawiciela i Jezusa Zmartwychwstałego bo tylko Oni wiedzą co jest dla nas najlepsze, abyśmy po ziemskim pielgrzymowaniu osiągnęli wiekuiste szczęście.

 

Opr. Jadwiga Konstantynowicz

fot. Jacek Zduń