Cmentarz na Salwatorze

 

Z inspiracji ks. proboszcza, kanonika Stanisława Sudoła i Parafialnej Rady Duszpasterskiej Parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie,

na rynku księgarskim ukazał się, starannie wydany przez Wydawnictwo PETRUS, album-przewodnik pt. Cmentarze na Salwatorze

autorstwa Janusza Lenczowskiego, zilustrowany mnóstwem pięknych zdjęć Piotra Tumidajskiego i Andrzeja Skrzyńskiego.

 

„Cmentarz na Salwatorze to jedna z najpiękniejszych polskich nekropolii, leży na południowym stoku, u stóp Wzgórza Świętej Bronisławy, zwanego Sikornikiem. Ze względu na swoje malownicze położenie jest miejscem chętnie i często odwiedzanym przez Krakowian i turystów.”

 

Powyższy tekst pochodzi z tej publikacji i jestem pewna, że jest wystarczającą zachętą, by się nią zainteresować.

Wszak, jak napisał Autor „Nekropolia na Salwatorze uchodzi za najbardziej zadbany krakowski cmentarz.”
Warto poznać historię naszych parafialnych nekropolii i zatrzymać się w modlitewnej zadumie również w miejscach, gdzie „ciała śpią, dusze czuwają” tych, których znamy jako „wybitne postaci szczególnie związane z podwawelskim grodem i Zwierzyńcem, wpisane na trwałe do panteonu polskiej kultury i nauki.”

 

Książkę, w cenie 20 zł, można nabyć w zakrystii u pana Kościelnego i – jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli – przy wyjściu z cmentarza.

 

Janina Wiercioch