UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA CMENTARZU SALWATORSKIM

W Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada Kościół wspomina znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. W ten dzień na salwatorskim cmentarzu sprawowane były Msze św. W których licznie uczestniczyli przybyli na groby bliskich. Uroczystej Sumie odprawionej w kaplicy p.w. Wszystkich Świętych przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Sudoł wraz z koncelebransami, a okolicznościową homilię wygłosił ks. dr hab. Robert Tyrała, kanonik kapituły katedralnej na Wawelu.

Po Mszy św. odbyła się modlitewna procesja do pięciu stacji wraz z odmówieniem różańca za zmarłych i odczytaniem imion i nazwisk zmarłych poleconych modlitewnej pamięci w wypominkach.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew spotykanym niekiedy opiniom – „Świętem Zmarłych”. 1 listopada Kościół cieszy się z faktu, iż bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu. 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia.

W naszym Kościele przez cały listopad w czasie różańca odmawianego w niedzielę o godz. 18.30, a w dni powszednie o godz. 17.30 modlimy się za zmarłych polecanych w wypominkach jednorazowych. Natomiast za zmarłych polecanych w wypominkach rocznych modlimy się w każdą niedzielę przed Mszą św. o godz. 9.00, a w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 sprawujemy Mszę św.

Foto: Magdalena Dobrzyniak